Now reading
Msza św. w intencji beatyfikacji Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego

Msza św. w intencji beatyfikacji Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego

Autor: Anna Jurzyca

blachnicki

Msza św. w intencji beatyfikacji Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego- założyciela Ruchu Światło- Życie, gorliwego propagatora Krucjaty Wyzwolenia Człowieka odbędzie się 27 lutego o godz. 18.00 katowickiej katedrze.  Eucharystia będzie także okazją do dziękowania Bogu za wieloletnią posługę ks. Ryszarda Nowaka- moderatora diecezjalnego ruchu oazowego.

Również  we wtorek 27.02.2018 roku w sali teatralnej przy Sanktuarium NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie o godz. 18:30 odbędzie się projekcja filmu „Prorok nie umiera”. Emisja filmu będzie poprzedzona wykładem dr. Andrzeja Sznajdera, dyrektora katowickiego oddziału IPN Katowice – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach. Po projekcji będzie okazja, aby uczestniczyć we mszy świętej w intencji beatyfikacji założyciela ruchu oazowego.

Film „Prorok nie umiera” prezentuje osobę i dzieło wybitnego polskiego duchownego – twórcy „Ruchu Światło – Życie” – ks. dr. Franciszka Blachnickiego. Kapłan, reprezentujący tradycję kościoła katowickiego i najlepsze doświadczenia duszpasterskie oraz patriotyczne polskiego duchowieństwa, jest kandydatem na ołtarze.

Prezentowany film w reżyserii Adama Kraśnickiego to to próba przedstawienia oryginalnej myśli ks. Franciszka Blachnickiego – uważanego także za prekursora nowoczesnego duszpasterstwa w Polsce i na świecie w czasach posoborowych, do którego sięga dziś m.in. nauczanie papieża Franciszka. Drugą warstwą filmu jest prezentacja szerokiego kontekstu historycznego wydarzeń i epoki, w której przyszło żyć bohaterowi filmu – w latach stalinizmu i w czasie intensywnej walki z Kościołem w Polsce – zwłaszcza trudnym w wymiarze osobistym okresie pobytu ks. Franciszka na przymusowej emigracji w Niemczech, w Carlsbergu.

Realizatorzy filmu prezentują opinie i osobiste refleksje osób bezpośrednio współpracujących z ks. Franciszkiem Blachnickim w różnych okresach Jego życia – zarówno w kraju, jak i za granicą. W filmie usłyszymy wypowiedzi  kard. abp Stanisława Dziwisza – metropolity krakowskiego, abpa Wiktora Skworca – metropolity katowicki, bp dr Adama Wodarczyka – postulatora procesu beatyfikacyjnego, dr. Andrzeja Grajewskiego („Gość Niedzielny”), dr Andrzeja Sznajdera – dyrektora Oddziału IPN w Katowicach, dr. Robert DerewendY, jak również najbliższCH współpracownikÓW ostatnich lat życia bohatera filmu, m.in. ks. dr Henryka Bolczyka.

W filmie wykorzystano liczne materiały archiwalne ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej i Episkopatu Polski i Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Miejsca realizacji filmu to: Rybnik; Tarnowskie Góry, Katowice, Kraków, Oświęcim, Niepokalanów, Krościenko nad Dunajcem, Warszawa oraz Lublin; a także Niemcy (Carlsberg ośrodek „Marianum”) oraz Watykan – Castell Gandolfo – Papieski Instytut Polski w Rzymie.

źródła: kuria.sosnowiec.pl i facebook Ruch Światło- Życie Archidiecezji Katowickiej

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *