Kolej przygotowana do Światowych Dni Młodzieży

Autor: Aleksandra Mularczyk

0bb522a2-8ad4-4643-9e58-bf891fba09fa

Blisko 350 dodatkowych pociągów w specjalnie przygotowanym rozkładzie jazdy, zwiększenie przepustowości na najpopularniejszych liniach i wyjątkowe procedury w zakresie informacji. Grupa PKP i przewoźnicy samorządowi kończą ostatnie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. 

Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży będą podróżować zarówno pociągami ogólnodostępnymi jak i uruchamianymi na zamówienie poszczególnych diecezji. Pociągi dodatkowo wpisane w rozkład jazdy zawiozą pielgrzymów do miejsc uroczystości związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży. Będą to zarówno połączenia w ruchu dalekobieżnym, jak i lokalnym. Stworzenie dedykowanego rozkładu jazdy przez PKP PLK i przewoźników oraz zwiększenie przepustowości na wybranych relacjach pozwoli uruchomić dodatkowe pociągi – kolej jest gotowa do przewiezienia na uroczystości ŚDM nawet 580 tys. osób.

–Nad sprawną obsługą Światowych Dni Młodzieży na kolei pracować będzie ponad 12 tysięcy osób, zarówno w bezpośrednim kontakcie z pasażerami, jak również na zapleczach technicznych, na torach, dworcach czy w dyspozyturach. Na miesiąc przed imprezą, oceniam stan przygotowań kolei do obsługi Światowych Dni Młodzieży na 95 procent – mówi Mirosław Pawłowski, prezes PKP S.A.

W organizację przewozów kolejowych z różnych regionów Polski na uroczystości ŚDM są  zaangażowani zarówno przewoźnicy samorządowi, jak i spółki Grupy PKP. W trasy ogólnopolskie wyjadą również pociągi przewoźników operujących na liniach lokalnych.

Dodatkowe połączenia do Krakowa oraz na Dni w Diecezjach

Przygotowania infrastruktury kolejowej do obsługi ruchu kolejowego na uroczystości Światowych Dni Młodzieży objęły przede wszystkim obszar aglomeracji krakowskiej oraz głównych linii kolejowych prowadzących w kierunku Krakowa.

– Nowy rozkład jazdy, przygotowany na Światowe Dni Młodzieży, będzie obowiązywać od 20 lipca. Na najpopularniejszych trasach zwiększyliśmy przepustowość nawet trzykrotnie – mówi Andrzej Pawłowski, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. – Nad bezpieczeństwem ruchu czuwać będzie ponad 1000 specjalistów w dyspozyturach centralnych, lokalnych i na trasach – podkreśla.
Działania kolejarzy skupiły się na uzyskaniu maksymalnej przepustowości linii i bezpieczeństwie. Wybrano stacje, na które będą przyjeżdżać pociągi z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży z różnych kierunków i regionów Polski. Pociągi z pielgrzymami udającymi się na ceremonie otwarcia na Błoniach będą kierowane odpowiednio na staje Kraków Swoszowice, Kraków Mydlniki oraz Kraków Płaszów. Natomiast pociągi z pielgrzymami udającymi się na czuwanie z Ojcem Świętym na Brzegach w dniu 30 lipca 2016 r. przyjadą na stacje Kraków Swoszowice, Kraków Bieżanów, Kraków Płaszów oraz Podłęże.

Zaplecze techniczne kolei zostanie wyposażone w specjalistyczny sprzęt i tabor kolejowy, pomocny przy usuwaniu awarii i uszkodzeń na sieci kolejowej. W pogotowiu będzie 37 lokomotyw osłonowych oraz 330 pociągów technicznych, które w razie awarii na sieci wyjadą na tory i pomogą w przywróceniu ruchu pociągów. W Krakowie zapewnione zostaną również dodatkowe składy, które będą stanowić rezerwę taborową.

Wygodne pociągi dla pielgrzymów 

Pielgrzymów będą woziły nowoczesne pociągi zespolone oraz składy złożone ze zmodernizowanych lub nowych wagonów.
– Przygotowujemy się na zwiększony ruch podróżnych już około 20 lipca, kiedy to rozpoczynają się uroczystości w poszczególnych diecezjach. PKP Intercity dokłada starań, by jak najlepiej przygotować się do obsługi zarówno dużych grup pielgrzymów jak i indywidualnych pasażerów – mówi Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity. – Z myślą o pielgrzymach przygotowaliśmy specjalny Bilet ŚDM Kraków 2016. Jest to Imienny karnet, który już można nabyć w internetowym systemie sprzedaży – dodaje.

Promocyjny karnet w cenie 149 zł umożliwia skorzystanie z trzech przejazdów pociągami przewoźnika (w pociągach TLK oraz IC) w dowolnie wybranych relacjach. Bilet wraz z miejscówką już można nabyć w internetowym systemie sprzedaży przewoźnika. Oferta jest ważna przez miesiąc – obowiązuje na przejazdy w okresie od 16 lipca do 15 sierpnia.

Dworce przygotowane na Światowe Dni Młodzieży

Na dworcach będzie zapewniona obsługa oraz informacja w języku angielskim. Wzmocnione zostaną załogi w kasach biletowych a na stacjach pojawią się konduktorzy wyposażeni w terminale mobilne. Będzie działać również infolinia kolejowa. Pod numerem telefonu 19 757 będzie można uzyskać informacje dotyczące ruchu pociągów na sieci. Dla połączeń międzynarodowych będzie obowiązywał numer +48 22 39 19 757.

Na dworcach kolejowych, istotnych ze względu na obsługę pielgrzymów, pojawią się specjalne oznakowania, a pomocą podróżnym będą służyć mobilni informatorzy. W czasie uroczystości na dworcach pracować będzie łącznie około 200 informatorów, którzy będą informować o ruchu pociągów w językach polskim i angielskim. W Krakowie będą ponadto pracować wolontariusze z Komitetu Organizacyjnego ŚDM, a w Warszawie informatorzy z Urzędu Miasta.

Na blisko 120 dworcach, między innymi na dworcach Warszawa Centralna oraz Kraków Główny, działa usługa bezpłatnego szerokopasmowego internetu Wi-Fi. Dostęp do sieci jest możliwy w wybranych i oznakowanych lokalizacjach na terenie dworców. Poza tym na 10 największych dworcach istnieje możliwość skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego on-line MIGAM.

Kluczowe dworce będą ochraniane przez wzmocnione patrole Straży Ochrony Kolei, współpracującej ściśle z policją i innymi służbami. W celu zapewnienia bezpieczeństwa przejazdów pociągami, kolej będzie współpracować z innymi służbami, m.in. Żandarmerią Wojskową, policją, ABW, Strażą Graniczną oraz Służbą Celną. W sumie na terenach kolejowych będzie działać ponad 3 tysiące funkcjonariuszy różnych służb. Dzwoniąc pod specjalny numer bezpieczeństwa  (22 474 00 00) będzie można porozumieć się także w języku angielskim.
Źródłem informacji na temat przewozów kolejowych organizowanych na potrzeby uroczystości Światowych Dni Młodzieży jest dedykowana strona www.kolejsdm.pl

opr. na podstawie informacji prasowej http://kolejsdm.pl/1609-2/

źródło: http://www.krakow2016.com/kolej-przygotowana-do-swiatowych-dni-mlodziezy

Przewozy kolejowe na uroczystości Światowych Dni Młodzieży w liczbach
46 pociągów – dodatkowe pociągi Grupy PKP
290 pociągów – dodatkowe pociągi przewoźników samorządowych
200 osób – dodatkowi informatorzy na dworcach kolejowych
37 lokomotyw – liczba lokomotyw osłonowych na szlakach
330 pociągi techniczne – tabor techniczny, m.in. drezyny oraz pociągi sieciowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *