Dziekani o wizycie papieża na ŚDM i w Częstochowie

Autor: wiara

źródło: wobroniewiaryitradycji.wordpress.com

 

O zbliżających się Światowych Dniach Młodzieży oraz pielgrzymce na spotkanie z papieżem w Częstochowie dyskutowali podczas swojej konferencji 21 czerwca księża dziekani. Otrzymali też podział grup przypisanych do poszczególnych parafii. Do naszej diecezji przyjedzie 3113 obcokrajowców w 53 grupach z 29 krajów. Wśród nich będzie 10 biskupów i około 60 księży, ponadto klerycy i siostry zakonne. Liczby te mogą się jeszcze zmienić, ale niewiele.

 

 

Jedną trzecią gości zza granicy stanowić będą Włosi. Pozostali to m.in. mieszkańcy Hiszpanii, Malty, Indii, Czech, Ghany, Burundi, Botswany, Malezji. Poza jedną grupą z Malty, wszyscy pielgrzymi (także kapłani) będą mieszkać będą u rodzin. Biskupi będą gośćmi na plebaniach.

Dla gości zza granicy komitet organizujący ich pobyt przygotował kilka centralnych wydarzeń. – Na życzenie pielgrzymów organizujemy wyjazd do muzeum w Oświęcimiu. Będzie to duże wydarzenie logistyczne, bowiem z diecezji pojedzie tam 51 autokarów i specjalny pociąg – wyjaśnia ks. Szymon Wojciechowski. Także na prośbę wielu gości przygotowywana jest piesza pielgrzymka na Jasną Górę w wersji mini. – Z całej diecezji spotkamy się w miejscowości Wrzosowa, by przejść kilkanaście kilometrów pod jasnogórskie wały, gdzie pątnicy zostaną przywitani przez biskupa i paulinów tak, jak to się dzieje na naszych pielgrzymkach – opowiada ks. Marek Bigaj. W pielgrzymce mogą wziąć udział również diecezjanie.

Najważniejszym wydarzeniem Dni w Diecezji będzie spotkanie na Placu Papieskim w Sosnowcu. 23 lipca (sobota) o godz. 17.30 na scenie planowana jest polowa Msza św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka. Po niej przygotowywane są m.in. świadectwa wiary. Jednym z głoszących będzie siostra Anna Bałchan pomagająca kobietom z problemami. Będą też multimedialne prezentacje diecezji i wspomnienie wizyty Jana Pawła II w tym miejscu. – Wkrótce na Stronie Młodych Diecezji Sosnowieckiej (smds.pl) ukaże się szczegółowy program, bowiem na Plac Papieski zapraszamy oczywiście wszystkich diecezjan oraz gości – samorządowców i prezesów form, które nam pomagają – zdradza ks. Paweł Brańka.

Od 4 do 9 lipca diecezjalny komitet organizacyjny spotka się w dekanatach z reprezentantami (księżmi i liderami wolontariuszy) ze wszystkich parafii, aby przekazać szczegółowe informacje dotyczące przyjazdu i kontakt do grup. Już dziś wiemy, że przyjazdy do diecezji rozpoczną się 18 lipca (dwa dni przed oficjalnym rozpoczęciem Dni w diecezjach) i będą trwały do 21 lipca. Ks. Sławomir Woźniak przybliżył także działanie Kampusu w Jerzmanowicach, na którym nasza młodzież przeżywać będzie wydarzenia centralne ŚDM.

3 lipca (niedziela) Telewizja Polska w programie „Do zobaczenia w Krakowie” po godzinie 11.00 wyemituje filmik, w którym młodzież z diecezji sosnowieckiej razem ze swoim biskupem zapraszać będzie na ŚDM.

Niezwykle ważny jest także udział naszych diecezjan w spotkaniu z papieżem w Częstochowie, na który zapisywać można się we wszystkich parafiach. Informacje dotyczące Diecezjalnej Pielgrzymki na Mszę św. z Ojcem św. Franciszkiem na Jasnej Górze przedstawił ks. Stefan Wyporski. Nasi diecezjanie udadzą się tam specjalnie podstawionymi pociągami. Ponieważ sektory zamknięte zostaną o g. 8.00 i obowiązywać będzie zasada „kto pierwszy, ten lepszy” pociągi odjadą z Sosnowca o 3.48, 4.16, 4.43 i 5.32 i zatrzymają się jeszcze w Będzinie, Dąbrowie Górniczej i Łazach (możliwy jest postój także na innych stacjach, jeśli z danego regionu zbierze się więcej chętnych osób). Do przejścia z dworca PKP pielgrzymi będą mieli 2,4 km. Pociągi powrotne będą podstawione między godziną 15.13 a 16.43. Przejazd pociągiem jest bezpłatny – pielgrzymi zapłacą tylko za specjalną chustę.

kjk/jc

źródło: diecezja.sosnowiec.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *