29 maja męskie wędrowanie do piekar

Autor: wiara

piekarska

Co roku w ostatnią niedzielę maja do sanktuarium maryjnego w Piekarach Śląskich pielgrzymują mężczyźni. Co roku na piekarskie wzgórze przybywa ich ok. 100 tysięcy. W wędrowanie do Matki Sprawiedliwości i Miłości społecznej włącza się także tradycyjnie nasza diecezja. Wyjście z parafii Wniebowzięcia NMP w Wojkowicach-Żychcicach 29 maja o g. 7.00.

Modlitewne spotkanie w Piekarach rozpocznie się Litanią do Matki Boskiej Piekarskiej. Po niej wyruszy na Kalwarię procesja z cudownym obrazem. O g. 10 odbędzie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Homilię wygłosi prymas Polski, abp Wojciech Polak.

Trasa naszej pielgrzymki mierzy niespełna osiem kilometrów, a jej przejście zajmuje niecałe dwie godziny, nie jest więc szczególnie wymagająca pod względem fizycznym, a zatem mogą wybrać się na nią mężczyźni w różnym wieku. „Uczestniczę w piekarskich pielgrzymkach od 15 lat, z kilkoma latami przerwy. Od pierwszego razu, czyli od roku 2000, to wydarzenie niezmiennie mnie zachwyca. Na co dzień w kościołach dostrzega się liczebną przewagę kobiet, a tutaj można ujrzeć rzeszę mężczyzn z każdego pokolenia, autentycznie się modlących. Śląski lud słynie z pobożności, której częścią jest śpiew, potrafią to robić naprawdę pięknie. Mężczyźni w Piekarach udowadniają, że także tworzą Kościół, że wiara i pobożność nie kłócą się z męskością, a wręcz ją dopełniają. Że mężczyzna nie powinien obawiać się, iż wyznawanie wiary uczyni go słabym w oczach innych. Że wiara to męska rzecz” – podsumowywał ubiegłoroczną pielgrzymkę Jakub Wójcik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *